Przystanek Otwartej Kultury w Sosnowcu powstał na mocy Uchwały nr 1148/LXXIII/2023 Rady Miejskiej w Sosnowcu z dnia 30.03.2023 r. w sprawie połączenia samorządowych instytucji kultury Miejskiego Domu Kultury „Kazimierz” i Miejskiego Klubu „Maczki” i utworzenia samorządowej instytucji kultury o nazwie Przystanek Otwartej Kultury.
POK został wpisany do Rejestru Instytucji Kultury Urzędu Miejskiego w Sosnowcu pod nr RIK/POK/8/23. Zgodnie ze Statutem (Uchwała nr 1149/LXXIII/2023 Rady Miejskiej w Sosnowcu z dnia 30.03.2023 r.) celem Przystanku Otwartej Kultury jest inicjowanie przedsięwzięć kulturalnych oraz kształtowanie, rozwijanie i upowszechnianie wartości kulturalnych.
Sensem działalności Przystanku Otwartej Kultury jest praca na rzecz miejscowej społeczności, jej rozwoju i zapewnienia jak najlepszej, bogatej oferty spędzania wolnego czasu. Program POK jest na bieżąco dostosowywany do zmieniających się oczekiwań mieszkańców, instytucja rozwija się
i modyfikuje stając się stałym elementem życia społecznego południowych dzielnic miasta.
Z uwagi na rożną specyfikę działania, wynikającą z możliwości infrastrukturalnych, połączenie umożliwiło powstanie silnego, bogatego w potencjał personalny i techniczny ośrodka. Prowadzimy działalność w trzech lokalizacjach: budynku w Kazimierzu Górniczym, amfiteatrze w parku im. J. Kuronia oraz budynku w dzielnicy Maczki. Dzięki temu Przystanek Otwartej Kultury realizuje działalność koncertową, teatralną, warsztatową oraz świetlicową, zaspokajając potrzeby mieszkańców wschodnich dzielnic Sosnowca. W obszarze szeroko rozumianej kultury prezentujemy twórczość profesjonalnych i amatorskich wykonawców, inspirujemy i aktywujemy mieszkańców udostępniając im przestrzeń do realizacji własnych kreacji i celów. Duży nacisk kładziemy na współpracę z organizacjami pozarządowymi i placówkami oświatowymi.
W ofercie POK znajdują się cykliczne koncerty i festiwale muzyczne, które na stałe wpisały się w kulturalną ofertę miasta, np. New Rock Show, Metal Fest, Spring Prog Festiwal, Festiwal Reakcja Słowiańska, spektakle teatralne, przeglądy i konkursy, np. Ogólnopolski Festiwal Taneczny Róża czy projekt Scena Otwarta. Wśród naszych propozycji nie brakuje też występów kabaretów i stand-upów, letnich imprez w amfiteatrze, festynów rodzinnych i potańcówek. Organizujemy także kolejne edycje turniejów szachowych, ogólnopolskiego turnieju scrabble czy konkursu kulinarnego Maczkowskie pieczonki .